ÜrünlerLaptop

Laptop almak istiyorum diyorsanız, Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Üst Kategoriyi İncelemeyi UnutmayınAyrıca bir üst kategori olan Bilgisayar ve Çevre Birimleri kategorisinin genel önerilerinide inceleyebilirsiniz.

Etiketler: Bilgisayar,Laptop,LCD,Ekran Kartı,CPU,Ram,Pil,Teknik Servis,Web Cam,Netbook,İşletim Sistemi
Laptop satın alma önerilerine verilen puan: 3.04/5 (Toplam 125 Oy )

Bu kategorinin altına açılması için yeni bir kategori önermek istiyorum.      Siz de "Laptop" satın alırken dikkat edilmesi gereken noktaları belirten önerilerde bulunup bu oluşuma katkı sağlayabilirsiniz.

   
Laptop alırken uzun pil ömrü için öncelikle ekranın büyüklüğü önemlidir ekran küçüldükçe o oranda pil ömrü artar ayrıca pil ömrünü uzun kullanmak isteyen arkadaşlar için film seyrederken ve ya oyun oynarken dvd sürücüsünden uzak durmaları ve de hard diskten kullanmalarını öneriyorum. Unutmayın ki bilgisayarınızın taşınır olması değil ondan azami ölçülerde ne kadar yararlandığınız önemlidir.
igokce 2009-08-06 (G) Katılıyorum   Katılmıyorum Bildir
Laptop alırken servis olanaklarını da önceden araştırmanızda yarar var, çünkü herhangi bir arıza durumunda kötü şekilde hizmet veren bir marka canınızı çok sıkabilir ve sürekli yeni sorunlarla sizi uğraştırabilir.
findikkurdu 2009-09-04 (G) Katılıyorum   Katılmıyorum Bildir
15.4"-17" arası laptop alacaksanız amacınızı belirleyin. Laptop için aradığınız şey 2GB DDR2 ve üstü RAM ve çift çekirdek 2.0Ghz + işlemci normal standarttır. Amacınız iş+oyun ise 256MB paylaşımsız toplamda 512MB-1GB'lık ekran kartlı bir dizüstü sizi 2-4 sene götürür. İş için ise 512MB paylaşımlı size fazlasıyla yeterli olur. Çok oyun az iş ise amacınız, sisteminizin parçaları, 4GB DDR3+ RAM, tercihen Quad işlemci 2.0Ghz+ ve ekran kartınız paylaşımsız 512MB ve üstü olmalıdır. Ancak 2.500TL ve üzeri harcamalar büyük performans farkı getirmediği gibi paranızı çöpe atmanıza sebep olur.
irezyigit 2009-12-21 (Z) Katılıyorum   Katılmıyorum Bildir
Laptop alırken normal pc işlemcisi değil mobil işlemciye sahip olması önemlidir. Ayrıca kullanımınıza ve ihtiyacınıza göre ram miktarını belirlemeniz gereksiz masraf yapmanızı engelleyecektir.
melda 2009-05-18 (G) Katılıyorum   Katılmıyorum Bildir
Etiketler: CPU,Laptop,Ram,

Tercih Ettiğim Laptop Markaları: HP,

Tercih Ettiğim Laptop Ürünleri: HP-Pavilion,

Dizüstü kullanıcının yaptığı işe uygun ölçüde alınması gerekir çünkü kullanılmayan özelliğe de bilgisayarı alırken para vermiş oluyorsunuz. Normal kullanıcılar, sadece internete girip, word excel programları kullanacaklarsa atom işlemcili, küçük bilgisayarlar işlerini görebilir. Çizimle uygulamaları veya yüksek mühendislik uygulaması gerektiren işlerde kullanıyorlarsa bilgisayarlarının da o oranda yüksek olması gerekir.
gunayg 2009-05-19 (G) Katılıyorum   Katılmıyorum Bildir
Dizüstü bilgisayar alırken öncelikle boyutlarına karar vermek gerekli, çünkü standart 15" laptoplar eğer çok geziyorsanız pekte taşınabilir olmuyor ayrıca şarj süreleri de pek yeterli değil, yanınızda yedek batarya taşımanız gerekebiliyor. Bu nedenle eğer tasarım yapmak veya film izlemek gibi geniş ekran ihtiyacı duymuyorsanız 13" veya netbook denilen 10" ve altı ekrana sahip cd sürücüsüz dizüstü bilgisayar almak daha uygun. Çünkü şarj süreleri de 7 saate kadar dayanabiliyor.
engin 2009-05-22 (G) Katılıyorum   Katılmıyorum Bildir
laptop alırken dahili webcam'inin olması sizi daha sonraki zamanlarda ihtiyaç duymanız durumunda gereksiz zahmetlerden kurtaracaktır
findikkurdu 2009-06-06 (G) Katılıyorum   Katılmıyorum Bildir
Notebook alırken en son teknoloji olanı tercih etmem, ancak daha önce kullandığım veya tanıdıklarımın kullandığı markalara göre tercih yapmaya çalışırım.
berke 2009-05-18 (G) Katılıyorum   Katılmıyorum Bildir
Netbook adı verilen 7" ile 10" arası ekran boyutlarına sahip küçük dizüstü modellerini tercih ederken çoğunda optik sürücü bulunmadığını, 3 boyutlu grafik uygulamalarında performans gösteremediğini, yüksek çözünürlüklü film izlemek için ideal olmadığını ve usb gibi genişleme portlarından çok fazla bulunmadığını bilerek seçim yapılmalıdır.
illuzyonist 2009-06-14 (G) Katılıyorum   Katılmıyorum Bildir
17" ve üzeri fiyat olarak ciddi artış gösterir ve performans laptoplarıdır. Artık genellikle RAM miktarı(3gb+) ve frekansının 800Mhz+ olmasına, işlemcinin 3.0 Ghz civarı olmasına ve ekran kartınızın paylaşımsız 1gb+ olmasına bakmanızı tavsiye ederim. Pahalı olacağınıda unutmayın ancak alacağınız ürün evladiyelik (5-7 yıl) olacaktır.Teknik servis konusunda merdivenaltından almadığınız sürece çoğu firma kanuni olarak bekleneni yapmaktadır.
irezyigit 2009-12-21 (Z) Katılıyorum   Katılmıyorum Bildir
Oyun oynamak için laptop alıyorsak görüntü kalitesi yüksek çalıştırabilmek ve oyun oynarken donmalar yaşanmaması için işlemci ve ram miktarının oyun gereksinimlerini karşılaması gerekir. Bu gereksinimlerin ne olduğunu o oyunu internet üzerinden aratarak diğer oyunculardan öğrenebilirsiniz.
Rc2n 2010-01-26 (G) Katılıyorum   Katılmıyorum Bildir
Web cam belli bir ücret üzeri tüm laptoplarda standarttır ancak yüksek kalite beklememek gerekir. Asıl web kameranızı unuttuğunuzda veya üşendiğinizde kullanmanız için yeterlidir.Pil ömrü ise bence gereksiz bir durumdur çünkü çoğu laptop otomatik ayarlarında 2saat+ dayanmaktadır. Eğer siz çimlerde otururken laptop pilinizin azlığından şikayet ediyorsanız bu kişisel bir sorundur.
irezyigit 2009-12-21 (G) Katılıyorum   Katılmıyorum Bildir
Eğer mobil bir şekilde kullanmayı planlıyorsanız laptop satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli etken pil ömrüdür.A lacaklarınız arasında pil ömrünü seçerek bir filtreleme yapmanızı ve sistem tercihlerinizi buna göre sıralamanızı tavsiye ederim.
Caner_Gnc 2010-01-26 (G) Katılıyorum   Katılmıyorum Bildir
Etiketler: Pil,Laptop,

Tercih Ettiğim Laptop Markaları: Toshiba,

Netbook alırken CD/Dvd gibi optik sürücüye sahip olmadığını bilerek tercih yapın. Ayrıca bazı netbooklar içerisinde linux işletim sistemi ile satışa sunularak daha ucuz gözükebilirler. Eğer Windows kullanmayı planlıyorsanız ekstra olarak işletim sistemi satın almanız daha pahalıya malolacaktır.
illuzyonist 2010-03-04 (G) Katılıyorum   Katılmıyorum Bildir
Etiketler: Netbook,Laptop,İşletim Sistemi,

Tercih Ettiğim Laptop Markaları: Toshiba,

Dizüstü bilgisayar alırken öncelikle teknik servis kalitesine bakarım. Ardından fiyat/performans oranlarına göre seçim yaparım.
paranoid 2009-05-22 (G) Katılıyorum   Katılmıyorum Bildir
Laptop alırken bulunduğunuz şehirde yetkili servisinin olması önemli, ayrıca çoğu laptop modelinde kurulum cd'leri yerine sadece kurtarma cd'si verilmekte alırken kurulum cd'lerini istemeniz daha sonrası için yararlı olacaktır.
sidoo 2009-11-29 (G) Katılıyorum   Katılmıyorum BildirŞimdiye kadar bu kategori hakkında hiç soru sorulmamış.
Eğer sizin bir sorunuz varsa "Soru Sor" butonuna tıklayarak sorabilirsiniz.


 


Tavsiyeler

Üye GirişiYeni Üye
Şifremi Unuttum