Ürünler

AlırkenBak Nedir?

AlırkenBak toplumda bilinçli tüketici kitlesini oluşturma amacıyla kurulmuş, bir ürün veya hizmet satın alırken nelere göre tercih yapılması gerektiği bilgilerini bulunduran, tüketicileri doğru tercih yapabilmeleri için yönlendiren ve içeriği gönüllüler tarafından oluşturulmakta olan bir alışveriş rehberidir.


AlırkenBak Nasıl Çalışır?

Soldaki ürün kategorileri ağacından satın almayı düşündüğünüz ürüne gidip oradaki önerileri okuyarak satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda bilgi toplarsınız. Edindiğiniz bu bilgiler doğrultusunda diğer bilgi kaynaklarınıda değerlendirip bilinçli bir şekilde alışverişinizi yapabilirsiniz.

Alışverişinizin ardından tekrar gelip aynı ürün ile ilgili veya satın alınırken dikkat edilmesi gereken noktaları bildiğiniz herhangi bir ürün hakkında öneri ve tavsiyelerde bulunup diğer tüketicileri bilinçlendirmek için yardımcı olabilir ve puanları toplayabilirsiniz.

Siz de paylaşımda bulunarak bu oluşuma yardımcı olmak ve bir yandan da bu paylaşımlarınız sayesinde kazanacağınız puanlar ile eşsiz fırsatları yakalamak için buraya tıklayarak üye olup önerilerinizi göndermeye başlayın.

Puan sistemi ve ödüller hakkında daha detaylı bilgi için ödül sayfasına bakabilirsiniz.

Sitenizde siz de ziyaretçilerinize öneri ve tavsiyeler sunabilmek için Widget sayfasına bakabilirsiniz.

Neden AlırkenBak.com ?

Günümüzde tüketiciler için alışveriş rehberi niteliğinde açılmış olan birçok web sitesi bulunmakta. Fakat bu tarz siteler genellikle ya fiyat kriteri yada markalara yönelik özelleştirilmiş rehberlerden oluşmakta.

Bir tüketicinin tamamen objektif görüş ve fikirlerin bulunduğu bir rehbere ihtiyaç duyduğunda kullanabileceği herhangi bir kaynak bulunmamakta. Özellikle teknolojik ürünlerde çok fazla teknik ayrıntı bulunması ve tüketicilerin satın alırken bu tarz bilgileri genellikle kulaktan dolma bilgiler ile değerlendirmeleri sonucunda birçok yanlış ürün tercihi yapılmış oluyor.


Bu platformda bir ürün satın alırken o ürün ile ilgili hangi noktalara dikkat etmeniz gerektiğini bulabilir ve önerileriniz ile başka tüketicilere yardımcı olabilirsiniz.

İsterseniz bu duruma bir örnek senaryo ile bakalım;

Bir ürün satın almaya karar verdiniz. Fakat o ürünün piyasada okadar çok çeşidi varki hangisini alacağınıza karar veremiyorsunuz.

Eğer bu ürün hakkında profesyonel olarak ilgilenmiyorsanız ve teknik bir bilgiye sahip değilseniz mecburen dış kaynaklardaki tavsiyelerden yararlanırsınız.

Bu dış kaynaklar neler olabilir?


- Öncelikle ailenizde bu ürün hakkında bilgisi olabilecek kişilere sorarsınız.
- Yakın arkadaşlarınızın fikirlerini alırsınız.
- Bu ürünü profesyonel olarak kullanan tanıdıklarınız varsa onlara sorarsınız.
- İnternet üzerinde arama motorlarında ürünü aratarak bu ürünlerin satıldığı mağazalara ulaşırsınız eğer ürünlere yapılmış yorumlar varsa bu yorumları incelersiniz.
- İnternetteki aramalarınız sonucunda ulaştığınız forumlardaki kişilerin yorumlarına bakarak bir sonuca ulaşmaya çalışırsınız.
- Bu ürünlerin satıldığı mağazalara gidip satış elemanlarının fikirlerini alırsınız.

Tüm bu dış kaynaklardan bilgileri edindikten sonra bir karar vermeye çalışırsınız. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta bu edindiğiniz bilgilerin ne kadar doğru olduğudur.

Ürünün satıldığı mağazalarda genelde tek bir marka üzerine yoğunlaşmış satış elemanlarının fikirleri her zaman yeterince objektif olamıyor malesef.

Aynı şekilde ürünlerin satıldığı internet mağazalarında bulunan ürünlere ait yorumlar o marka yanlısı veya karşıtı kişiler tarafından da yapılabildiği için doğru veya yanlış olduğunun kesin kanısına varılamıyor.

Fikirlerini almak için eğer çok sayıda kişiye sormadıysanız sadece belli çeşit ve belli markaları kullanmış kişiler olduğu için yine çok doğru bir çözüme ulaşamamış oluyorsunuz.

Bunların dışında geriye en güvenilir kaynak olarak internet üzerindeki forumlar kalıyor. Fakat forumlarında dezavantajı çok fazla gereksiz bilgi içerebilmesi ve bu bilgilerin dağınık bir şekilde bulunması. Ayrıca tek bir forum değil birçok forumu dolaşıp aynı konu ile ilgili açılmış birçok başlığı sonuna kadar okuyup değerlendirmeniz ve bir sonuç çıkartmanız gerekiyor.

İşte bu noktada AlırkenBak devreye giriyor. AlırkenBak'ın varolması tabiki diğer kaynaklarıda incelemenizi engellemiyor. Fakat en kısa sürede mümkün olduğunca en doğru ve en tarafsız bilgi ile karar verebilme şansınız doğuyor.

Neden En Kısa Sürede ?

Her ürün hakkında öneri ve tavsiyeler düzgün bir şekilde kategorilendirilmiş bir yapıda sunuluyor. Forumlarda olduğu gibi aynı ürün hakkında yüzlerce başlığı dolaşmanız gerekmiyor.

Neden En Doğru ?

Alırkenbak'a o ürün hakkında bilgisi olduğunu düşünen herkes üye olup öneri ve görüş yazabiliyor. Bu öneri ve görüşler moderator onayından geçtikten sonra yayınlanıyor ve diğer ziyaretçilerin oylamasına sunuluyor. Aynı görüşe sahip diğer ziyaretçiler oy vererek o önerinin yukarıda kalmasını sağlıyor.

Bu sayede bilgi edinmek için gelen ziyaretçi hem birçok kişinin görüşünü tek bir sayfada inceleyebiliyor hem de en çok oy alıp üstte kalan önerilere daha çok dikkat ediyor. Ayrıca AlırkenBak'ın yönlendirmeleri sayesinde o ürün ile ilgili satın alırken dikkat etmesi gereken diğer bilgilerin bulunabileceği kategorilere giderek gerekli hiçbir bilgiyi kaçırmaması sağlanıyor.

Neden En Tarafsız ?

AlırkenBak'da bulunan öneri ve tavsiyeler içerisinde marka belirtilmiyor. Tüm öneriler o ürünün teknik özelliklerine yönelik bilgilerden ve dikkat edilmesi gereken unsurlardan oluşuyor. Bu sayede her ürünün güçlü, önemli ve zayıf yanlarının neler olabileceği öğrenilmiş olup markalardan bağımsız bir şekilde tüketicinin sağlıklı karar vermesi sağlanıyor.

Üye GirişiYeni Üye
Şifremi Unuttum